ČSSD rozesílá varovné dopisy

ČSSD začala s rozesíláním varovných dopisů penzijním společnostem. Dle ČSSD je penzijní reforma špatně připravena a povede k rozvratu sociální společnosti. Proto je ČSSD připravena v roce 2014, pakliže vyhraje volby, zrušit druhý pilíř důchodové reformy. ČSSD rozesílá penzijním společnostem varovné dopisy, ve kterých je zrazuje, aby pro své klienty spouštěly druhé pilíře důchodového systému.

Zruší ČSSD druhý pilíř?

Zatímco v prvních prohlášení ČSSD dávala jasně najevo svou odhodlanost zrušit celý systém druhého pilíře, tak poslední vyjádření již nejsou tak ostrá. Dle posledních slov zástupců ČSSD by mělo dojít k pouhému útlumu druhého pilíře. Laicky přeloženo to znamená, že namísto tří procent budou do systému odváděny jenom dvě nebo jedno procento sociálního pojištění.

Budoucnost druhého pilíře

O budoucnost druhého pilíře se přitom dle většiny politologů není třeba tolik obávat. Bude velmi záležet na prvních měsících roku 2013. Pokud se penzijním společnostem podaří přesvědčit dostatečné množství lidí, pak je jasné, že ani ČSSD druhý pilíř nezruší. Sama by šla proti sobě, když by ohrozila úspory několik statisíců lidí. To by pro ni znamenalo ztrátu voličských hlasů.

Změna druhé pilíře?

Aktuálně tak připadá v úvahu jakási změna druhého pilíře. Mnoho ekonomů kritizuje samotné nastavení druhého pilíře, takže je dost možné, že by ČSSD provedla nějaké technické zásahy, které by měly zpřístupnit druhý pilíř pro větší počet pracujících. Změna druhého pilíře bude závislá také na aktuálnímu stavu ekonomiky v roce 2014 a veřejného rozpočtu. V případě, že se ekonomika dostane do růstu, pak je dost možné, že ČSSD druhý pilíř ponechá.

Tento článek si už přečetlo 3156 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − 4 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>