Druhý pilíř sociálního zabezpečení startuje za 20 dní

Za 20 dní odstartuje největší změna sociálního zabezpečení od vzniku České republiky. Celý systém sociálního zabezpečení, který v České republice funguje od roku 1993, čeká hned několik zásadních změnou. Tou nejznámější je zavedení druhého pilíře sociálního zabezpečení. Změny se však dotknou i penzijního připojištění nebo výběru sociálního pojištění.

Důchody ze třech pilířů

Oproti dřívějším zvyklostem čeká nynější třicátníky možnost zvolit si kombinaci až třech důchodů. Tyto tři důchody budou kombinací tří pilířů sociálního zabezpečení, skrze které si lze zhodnocovat své finance na důchodový věk. V budoucnosti tak bude výše důchodu více závislá na individuální zodpovědnosti každého pracujícího člověka.

Základ důchodů zůstane stejný

První pilíř důchodového systému přitom zůstane i nadále stejný. Jedná se o klasický státní důchod, který však bude v reálném vyčíslení pro dnešní třicátníky mnohem nižší. Stárnoucí populace zapříčiní propad schodku sociálního pojištění a státu tak nezbude než snižovat důchody. Zjednodušeně řečeno dojde k propadu podílu mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem.

Druhý pilíř novinka

Novinkou sociálního pojištění bude druhý pilíř. Proti tomuto systému se již nyní objevuje jak odborná, tak politická kritika. Je zřejmé, že osud tohoto podpůrného systému sociálního zabezpečení bude záviset na ochotě účastníků vstupovat do druhého pilíře.

Penzijní připojištění 2013

Poslední zásadní novinkou sociálního zabezpečení bude reformované penzijní připojištění. To svým účastníkům již nebude nabízet garantované, ale nové účastnické programy, jež nebudou tolik oblíbené. Na druhou stranu dojde k výraznému posílení státních příspěvků, takže maximální státní podpora vzroste na 2730 Kč ročně.

Tento článek si už přečetlo 3086 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


2 − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>