Chcete si zakládat důchodové spoření?

Asi každý pracující už stihl zaznamenat, že od ledna 2013 má možnost sjednat si důchodové spoření takzvaný druhý pilíř. O druhém pilíři se píše každý den v každém periodiku. Na některé záležitosti se však zapomíná. Jen málokdo se vlastně pracujících ptá, co by pracující chtěli po důchodovém spoření. Jaké jsou vlastně představy o spoření na důchod? Co vše by takové spoření na důchod mělo umět a jak by se mělo chovat?

Základním stavebním kamenem je garantovaný výnos

Současný návrh důchodového spoření nepočítá s žádnou garancí výnosů. Pro analytiky a ekonomy, ostřílené burziány, je to věc logická a nevidí na ní nic špatného. Je však si třeba uvědomit, že drtivá většina pracujících nemá čas a chuť sledovat finanční trhy. Spoření na důchod dle jejich představ by mělo reflektovat základní požadavek garantovaného výnosu nad úrovní inflace. Jedním z důvodů, proč je tedy důchodové spoření lidmi tolik kritizováno, je skutečnost, že poskytuje nulové garance svým účastníkům.

Více možností u důchodového spoření

Vedle nulových garancí se velmi často kritizuje jakási neforemnost důchodového spoření. Účastníci při vstupu do důchodového spoření se zavážou spořit na desítky let bez možnosti prázdnin, výběrů pro stavební účely nebo při krizových situacích. Ptají se tedy oprávněně, co s takovým spořením na důchod, když není schopné reagovat nečekané události majitele. 

Důchodové spoření shrnutí

Politici se během zakládání důchodového spoření opět řídili pouze matematickými vzorci. Zcela zapomněli, že ekonomie je společenská věda, ve které jsou matematické vzorce málo platné

Tento článek si už přečetlo 3293 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − 2 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>