Jak vybrat důchodové spoření

Správná volba důchodového spoření může ovlivnit, jak člověk prožije svůj podzim života. Proto při výběru by potenciální účastník druhého pilíře měl být velice opatrný. Je zapotřebí sledovat několik faktorů, které výrazně ovlivní celé rozhodování. V žádném případě není dobré rozhodovat se jenom podle informací, které podávají zaměstnanci bank a pojišťoven. Důležitý je komplexní pohled na celé důchodové spoření.  Zřízení druhého pilíře je nezvratný krok, který bude ovlivňovat výplatu střadatele po třicet nebo čtyřicet let. Je zapotřebí opatrnosti a rozvahy.

Jak zvolit penzijní společnost?

Základem úspěšného výběru důchodového spoření je správná volba penzijní společnosti. Ne všechny penzijní společnosti se účastní důchodového spoření, což velmi napovídá o jejich vztahu k českému finančnímu trhu. Obecně je dobré zvolit silnou a důvěryhodnou penzijní společnost, neboť druhý pilíř je dlouhodobá záležitost, takže je vcelku pravděpodobné, že během doby spoření zažije penzijní společnost nějakou krizi. Krize v podnicích jsou běžné záležitosti, ale jenom silné společnosti je dokážou překonat. Vybírejte tedy kapitálově silné penzijní společnosti se silnou mateřskou skupinou.

Jak zvolit investiční program u důchodového spoření?

Druhým zásadním krokem u uzavírání důchodového spoření je výběr investiční strategie. Jde o směr, kterým penzijní společnost bude zhodnocovat Vaše peníze. Každá strategie má jisté výhody a nevýhody. Obecně však platí, že mladí lidé by si měli vybírat dynamické investiční strategie, neboť se mohou spolehnout na dlouhý investiční horizont, díky kterému mohou mnohem více riskovat. Za tuto ochotu podstoupit větší riziko, však získávají větší potenciál výnosu. Oproti tomu lidé ve středním věku by se měli uchylovat pouze k vyváženým nebo konzervativním investičním strategiím důchodového spoření. Druhý pilíř by měl sloužit pro zajištění klidného odchodu do důchodu, proč tedy zbytečně riskovat.

Důchodové spoření srovnání

Při výběru důchodové spoření, druhého pilíře, se vyplatí podívat na nezávislá srovnání důchodových spoření. Tyto srovnání druhých pilířů totiž velmi často odhalí mnoho zajímavého. Některé penzijní společnosti si totiž neúčtují poplatky za správu aktiv nebo vyplácejí svým účastníkům různé bonusy či prémie. Zkrátka mnoho penzijních společností zavedlo věrnostní schémata, kterými se snaží nalákat nové účastníky důchodového spoření.