Způsob investování

Jaký je nejlépe začít spořit na stáří?

Asi neexistuje optimální odpověď. Spořit si na stáří by měl každý, kdo ho chce prožít v klidu a bezpečí. Jako úplný základ lze pouze doporučit sjednání si spoření, která podporuje stát. Většinou se jedná o formy investování, jež nabízí stabilní výnos a státní příspěvek. Jde tedy o penzijní připojištění, stavební spoření nebo nové státní dluhopisy pro občany.

Kolik si spořit?

Tady je zapotřebí znát věk střadatele. Obecně se však dá říct: u třicátníků okolo 2 tisíc měsíčně a u padesátníků okolo 4 tisíc měsíčně. Je zapotřebí si uvědomit, že nejdůležitější faktor u spoření a investování je čas. Mladí nemusí tolik investovat, neboť za ně investuje čas.

Je penzijní připojištění a stavební spoření dobrá kombinace?

Pro začínajícího investora je penzijní připojištění a stavební spoření správná volba. Jde o garantované formy spoření, které vytvářejí stabilní základ pro postupné budování aktiv. Nelze tedy než schválit.

Proč penzijní připojištění neinvestují více peněz do akcií?

V současné době jsou správci penzijních fondů velmi svázáni garancí kladného zhodnocení. Nemohou si tak dovolit příliš riskovat, neboť v případě, že by došlo k prudkému propadu na akciových trzích, by musela do penzijního fondu vstoupit finanční skupina, která za penzijním fondem stojí, a fond nadotovat z vlastních prostředků, aby klientům připsal alespoň nulové zhodnocení.

Nebude nový způsob investování pro účastníky nebezpečný?

Penzijní připojištění 2013 bude nabízet svým účastníkům nové způsoby investování. K dispozici budou 4 základní programy investování. Konzervativní plány budou investovat do českých státních dluhopisů a tím si zajistí stabilní výnos. Na druhou stranu nelze očekávat zhodnocení přesahující 3 % p.a.. Oproti tomu akciové složky budou mít daleko větší potenciál zajistit svému střadateli mnohem zajímavější výnos. Bohužel ruku v ruce s výnosem jde i vyšší riziko.