Účastnické fondy

Penzijní reforma 2013 přinesla do penzijního připojištění mnoho změn. Penzijní připojištění 2013 zavedlo takzvané účastnické fondy namísto klasických penzijních fondů. Ty svým účastníkům nabízely zhodnocení, které za každých okolností muselo být kladné. Samozřejmě to přinášelo jisté výhody a jisté nevýhody. Jistota kladného výnosu značně omezovala možnosti investování finančních prostředků. Roční zhodnocení se tak pohybovalo okolo 2 až 4 % ročně.

Co to jsou účastnické fondy?

Účastnické fondy nahrazují základní penzijní fond. Nový účastník penzijního připojištění 2013 má při zakládání smlouvy na výběr hned z několika možností. Zhodnocení penzijního připojištění 2013 se tak výrazně liší. Konzervativní varianty nabízejí zhodnocení na úrovni 3 % ale i jistotu, že lidé v penzijním připojištění 2013 o své peníze nepřijdou. Oproti tomu dynamické varianty budou nabízet vysoký potenciál výnosu, ale i obrovská rizika ztrát. Penzijní připojištění 2013 nabídne střadatelům mnohem větší variabilitu při sjednávání smluv.

Přestupy v účastnických fondech

Mezi jednotlivými účastnickými fondy lze přestupovat. Změna účastnického fondu by měla být zdarma, avšak bude záležet na každé penzijní společnosti, jaké nabídne podmínky. Je třeba však uvést na pravou míru, jak často by se mělo mezi fondy přestupovat. Přestupy v účastnických fondech jsou určeny především pro úpravu strategie vlivem věku nebo finanční situace. Přestup v účastnickém fondu se tak doporučuje několik let před odchodem do důchodu.

Výnosy z účastnických fondů

Zatímco dřívější penzijní fondy připisovaly výnosy s rozdíly několika desetin procent pak účastnické fondy slibují zajímavé výnosy, které by obzvláště v těch tučných letech mohly připisovat přes 10 % ročního výnosu. Navíc je již zákon upravena maximální výše provize, kterou si smí penzijní společnost vzít na penzijním připojištění 2013 z výnosu.

Tento článek si už přečetlo 4244 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − = 2

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>