Jak na předdůchod?

Institut předdůchodu začal platit od 1.ledna 2013. Jde tedy o změnu, která je pevně spjatá s penzijní reformou 2013. Hlavním důvodem vzniku předdůchodu bylo vytvoření takového nástroje, který by dovoloval lidem v předdůchodovém věku řešení situace s hledáním práce. Současný pracovní trh je totiž plný lidí, jež mají několik let do odchodu do důchodu a marně hledají zaměstnání.

Jak zažádat o předdůchod?

Předdůchod vychází z penzijního připojištění. Znamená to, že o předdůchod si může zažádat pouze aktivní střadatel penzijního připojištění. Navíc se musí jednat o střadatele, který se účastní již penzijního připojištění 2013. Musí mít své peníze uložené v nových investičních strategiích. Předdůchod je vyplácen ze soukromých peněz účastníka, které má uložené u penzijní společnosti.

Jak funguje předdůchod?

Předdůchod funguje tak, že účastník penzijního připojištění 2013 má možnost zažádat si maximálně 5 let před odchodem do důchodu o předdůchod u penzijní společnosti. Tím se vyváže z povinnosti platit povinné odvody státu, kterými jsou sociální pojištění. Navíc se mu o roky v předdůchodu nebude krátit přiznaný starobní důchod. Zkrátka stát dává lidem nově možnost odejít dříve do důchodu, avšak během těchto několika let musí čerpat vlastní naspořené prostředky.

Výhody předdůchodu

Výhodou předdůchodu je skutečnost, že dává lidem s problematickým uplatněním na trhu práce možnost, jak odejít do důchodu dříve, aniž by si krátili budoucí státní důchod. Další výhodou předdůchodu je možnost pracovat v předdůchodu na částečný úvazek a přivydělávat si. Navíc lze považovat za výhodu předdůchodu i to, že dotyčný nemusí aktivně hledat zaměstnání po dobu předdůchodu. Něco o předdůchodech se píše i tady.

Tento článek si už přečetlo 6750 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = 4

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>