Jak moc myslíte na svůj důchod?

O reformě důchodového systému, která odstartovala tento měsíc, se píše hodně. Cílem reformy důchodů je přinutit více současné třicátníky, aby si začali mnohem více spořit na důchod. Jaký je však současný stav? Jaké spořící nebo investiční nástroje vedou v oblasti spoření na důchod? Jde o zajímavou směs spořících účtu a depozitních produktů, které z velké části investují peníze velmi konzervativně. V mnoha případech dokonce úplně chybí dynamická složka, která by spoření na důchod oživila.

Základem spoření je spořící účet, penzijko a stavebko

Dle údajů, které poskytují banky, penzijní fondy, stavební spořitelny a různé odborné asociace je základem spoření na důchod u současného pracujícího spořící účet, penzijko a stavebko. Tyto tři základní konzervativní produkty mají Češi pevně zafixované jako bezpečná a přitom výnosná spoření na důchod. Jenže tato polopravda přestala úplně platit v okamžiku, kdy úrokové sazby klesly pod jedno procento a penzijní společnosti či banky nemají do čeho investovat.

Ve spoření na důchod chybí akcie a komodity

Dle odborníků je české spoření na důchod až příliš konzervativní. Operuje pouze se skutečností, že je lepší zůstat na svém, jako je tomu u penzijka nebo stavebka, než něco zariskovat. Výsledkem je skutečnost, že v drtivé většině spoření na důchod chybí akciová nebo komoditní složka. Zkrátka taková investice, které dokážou přinést spoření na důchod řádný výnos nad hranicí inflace.

Jak si zlepšit výnos?

Nastává tedy logicky otázka, jakým způsobem zlepšit výnos spoření na důchod jako celku. V prvé řadě je třeba začít zkoušet nové cesty. Stará penzijka a stavebka nemají možnost přinést vyšší výnos než inflace. Tudíž je zapotřebí podívat se do akciových nebo komoditních trhů. Ať už si investor koupí přímo zlato nebo akcii nějaké společnosti, tak pokaždé výrazně zvýší své šance na hodnotnější výnos

Tento článek si už přečetlo 3415 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 4 = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>